Slovensko čoskoro spustí reverzný tok plynu na Ukrajinu

Ukrajina chce zvýšiť dodávky plynu prostredníctvom reverzného toku zo súčasných 2 miliárd metrov kubických (bcm) ročne až na 15 bcm. Na základe dohody o dodávkach plynu s nemeckou RWE už dováža lacnejší plyn cez územie Maďarska a Poľska.
Spolu s opatreniami na podporu vyššej energetickej efektívnosti by Ukrajina mohla znížiť dovoz drahšieho plynu z Ruska až na polovicu a zároveň by sa zlepšila pozícia Kyjevu v rokovaniach o znížení cien plynu s Gazpromom.
Ukrajinský minister pre energetiku Eduard Stavickij pre Reuters uviedol, že dohoda so slovenskou stranou sa „bezpochyby“ podpíše, pravdepodobne počas niekoľkých pár dní.

„Obsah zmluvy sa už dohodol o tom, či plyn bude tiecť zo západu na východ cez Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »na Ukrajinu. Je to otázka podpisu, ku ktorému by malo dôjsť v nasledujúcich pár dňoch,“ potvrdila aj hovorkyňa komisára Gunthera Oettingera, ktorý viac než rok dlhé rokovania sprostredkovával.

Hovorca spoločnosti Eustream potvrdil rokovania o finálnom texte memoranda o porozumení, na ktorých spolupracuje s Ukrajinou a Európskou komisiou, odmietol ale poskytnúť bližšie detaily pred jeho podpisom.

Eustream pritom disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne prostredníctvom štyroch plynovodných prepojení. Dosiaľ ale nemal potvrdený záujem o využitie voľnej kapacity v potrubí. K urýchleniu rokovaní podľa informovaných zdrojov prispelo to, že približne 10 miliónov eur potrebných na technické zmeny v plynovode zaplatí EÚ.

Brusel má veľký záujem na posilnení vzťahov s Kyjevom, ktorého cenová vojna s ruským Gazpromom v minulosti viedla k prerušenie dodávok plynu do krajín EÚ.

Zatiaľ čo Gazprom a ruskí politici sa snažili zabrániť tomu, aby sa ich plyn spätne dovážal na Ukrajinu, legislatíva EÚ na to hľadí inak. Ak iný štát prejaví záujem o voľné kapacity v plynovodnom potrubí, členský štát EÚ mu to má umožniť.

Predstavitelia Únie Ukrajinu tiež povzbudzujú v myšlienke, že sa môže stať plynárenským uzlom Európy, nielen tranzitnou krajinou pre Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk

Koncom novembra by tiež vo Vilniuse malo dôjsť k podpisu asociačnej dohody EÚ a Ukrajiny.
Avšak denník Kyiv Post včera priniesol informácie z viacerých zdrojov o tom, že prezident Viktor Janukovyč neplánuje túto dohodu podpísať. Informáciu podporuje aj neochota Janukovyčových spojencov v ukrajinskom parlamente schváliť zákony, ktoré by krajine umožnili integráciu s EÚ.

Reuters